curious about how much electricity you use? let’s break it down

It can be difficult knowing how much your appliances are actually costing to run. That’s because appliances and energy bills don’t seem to speak the same language. Lucky for you, we’re bilingual.

what’s a watt and why does it matter?

appliance talk

Watt: Your appliances should tell you how many watts they need to be powered. And a watt is a measure of power equalling one joule per second.

provider talk

kWh: Kilowatt hours are what energy providers and bills show you. Watts, used over time, can be expressed as kilowatt hours, where 1 kWh is 1,000 watts sustained over 1 hour. Energy plans relate this to a cost ($/kWh).

how is energy measured?

Let’s start at the beginning. Remember all that maths from school? Yeah, neither do we, but anyway... it's basically as follows:

 Energy = power x time 

Power = all the watts in your house added up

Time = the amount of time those appliances are used

how are energy costs calculated?

An energy provider will charge you a tariff for each kWh you use. This is something you can find by looking at your plan and seeing each $/kWh amount.

what affects the costs?

energy provider

your energy provider

A provider can provide discounts and set tariffs for your electricity. This means you should pay close attention to the $/kWh when you compare electricity rates.

off-peak

peak and off-peak

Depending on your plan, the time of day that you use electricity can impact your energy bill. This is because different tariffs may be set up for different hours.

state energy

your state

Different states have separate distributors, which means that the cost of electricity can vary across the nation with divided energy markets.

we offer pay-on-time discounts off usage and supply

amaysim energy discounts also don’t expire. Sounds like a winning combination to us.

the 3 energy usage bandits

If you’re wanting to keep your bills low, especially in summer, be wary of the energy usage gang.

freddy the fridge

An average fridge uses up to 2kWs a day, which amounts to around $10 a month. This isn’t so bad, as long as you keep Freddy’s sidekick (the bar fridge) switched off when you don’t need it.

tony ‘square-eye’ television

Sorry to say, the larger your TV, the more watts it needs. For example, an LCD TV between 19-35 inches can cost up to $15 a month*, whereas an LCD TV between 43-59 inches can cost up to $36 a month* (and you thought streaming services took your money).

*That’s watching 10 hours per day.

gabby ‘goosebumps’ air con

Typical air conditioners will use between 200 and 1,800 kWh per month. This depends on the model and how much you use it. That means if you can’t sleep without it, you could be spending up to $400 a month (maybe consider moving to Alaska instead).

what now?

buy smart

Consider the energy ratings on new appliances you buy and the watts they use. This is either found on their label or in their instruction manual (look online).

be smart

Check your current appliances and work out if you’ll benefit from upgrading any of them - a fridge from the ‘80s can use up to 4x more energy than most newer models.

live smart

A good energy deal can save you a lot of money and if you're looking for a plan that provides great-value, we've made finding the perfect energy plan for your home hassle free.